Hrdý Budžes

Hrdý Budžes

Divadlo A. Dvořáka Příbram

Dramatizace úspěšné stejnojmenné prózy spisovatelky Ireny Douskové již dlouhá léta vyprodává sály v Čechách i na Moravě. Hrdinka příběhu, žákyně druhé třídy základní devítileté školy Helenka Součková, nás zkoumavým i naivním pohledem osmiletého dítěte sugestivně provází tragikomickými roky husákovské normalizace, tak jak se na počátku 70. let promítala do světa dětí i dospělých.

Na pozadí prostředí školy a divadla v jednom „nejmenovaném“ okresním městě se odvíjí sled komických příhod, trapných zážitků, drobných i větších neštěstí, které malá Helenka nejen prožívá, ale zároveň je s bezprostředností svému věku vlastní hodnotí a komentuje. Barbora Hrzánová získala v roce 2003 cenu THÁLIE za mimořádný ženský jevištní výkon za roli Helenky Součkové.

Délka akce: 165 minut
Rok výroby: 2002

Informace o akci a jejím konání

Hrají: Bára Hrzánová (Helenka Součková), Jarmila Vlčková (žena, soudružka, maminka, babička, paní učitelka), Libor Jeník (muž, soudruh, tatínek, dědeček, Pepíček) • Autor divadelní hry: Irena Dousková • Režie: J. Schmiedt • Dramaturgie: Jarmila Černíková-Drobná • Kostýmy: Jiří Schmiedt, Vladimír Všetečka, Zuzana Charouzová (loutky) • Scéna: Jiří Schmiedt, Vladimír Všetečka, Zuzana Charouzová (loutky)